Nezařazené

Ako žiadať o hypotéku pred dôchodkom

Hypotéka nie je len pre mladých, ktorí zariaďujú svoje prvé bývanie. Medzi ponuky tuzemských poskytovateľov patrí aj hypotéka pred dôchodkom. Má však trochu iná špecifiká. Ako si o ňu požiadať?

Sledujte hornú vekovú hranicu

Je úplne zbytočné si žiadať tam, kde vidíte, že by vám horná hranica nevyhovovala a neboli by ste schopní svoje záväzky splniť. Naopak bežte tam, kde bude podstatne vyšší. Čo sa horná vekovou hranicou vlastne rozumie? Je to pevne daný vek, do ktorého musí byť celá hypotéka kompletne splatená. Čím je hranica vyššia, tým lepšie. Vzhľadom k posúvaniu odchodu do dôchodku je bankami posúvaná aj táto hranica. A tak napríklad sedemdesiat rokov už nie je nič výnimočné.

Čím skôr, tým lepšie

Dobré je hľadieť aj na to, kedy sa rozhodnete si o hypotéku požiadať. Síce to môže byť dokonca až v dôchodkovom veku, ale všeobecne platí, že čím je to skôr, tým pre vás lepšie. Z akého dôvodu? Keďže do hornej vekovej hranice tak budete mať podstatne viac času. A to sa podpíše na tom, že môžete splatnosť hypotéky predĺžiť a tak si aj znížiť jednotlivé mesačné splátky. Navyše aj pre banku bude menšia splátka prijateľnejšie.

Ešte budete mať príjem

V čase žiadosti budete dokladať svoj príjem, a keďže budete osobou v produktívnom veku, bude pochopiteľne vyšší, než následne v tom dôchodkovom. Aj toto by vám malo hrať do kariet a tak je dobré prísť s požiadavkou na hypotéku ideálne na vrchole svojej kariéry, nie chvíľu pred koncom v práci.

Vyžadujte degresívne splácanie

To sa opiera o vyššie uvedené a súvisí práve so znížením vášho príjmu – dôchodok bude vždy nižšia, než mzda. Degresívne splácanie znamená, že výška splátky nebude po celý termín rovnaká, ako u klasickej hypotéky pre mladých. Výška splátky sa bude postupne znižovať. To prináša plus nielen pre vás, ale aj pre banku, pretože v prvých rokoch získa podstatne viac peňazí.

Přidat komentář

Klikněte s napište komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *