Nezařazené

Čo je bankový register

Pri žiadosti o pôžičku je nahliada nielen na príjem a výdavky, ale aj na finančnú históriu. Tá sa zisťuje pomocou registrov. Využívané nie sú len tie nebankové. Pozrite sa aj na to, čo je to bankový register.

U nás zatiaľ iba jeden jediný

Keď sa pozrieme na to, čo je to bankový register, musíme povedať, že sa jedná o databázu, ktorá obsahuje záznamy o jednotlivých klientoch. U nás je taký register zatiaľ iba jeden jediný – oproti niekoľkým nebankovým. Poznám je pod niekoľkými označeniami, a to ako Bankový register klientskych informácií so značkou BRKI, rovnako ako môže byť používaná skratka CBCB. Tá však primárne označuje firmu Czech Banking Credit Bureau, a.s., ktorá register prevádzkuje.

Pozitívne, ale aj negatívne záznamy

Charakteristikou tohto registra nie je len to, že obsahuje záznamy negatívne – ako je to mu vo svete daných klientskych databáz zvykom. Bankový register klientskych informácií obsahuje o pozitívne informácie. V praxi to znamená, že ak má klient akýkoľvek bankový úver, je v rámci BRKI dohľadaný. A u konkrétneho záznamu je možné zistiť, či všetko v poriadku spláca, alebo či má problémy a ako sú veľké.

Kto bankový register využíva?

Už podľa jeho názvu možno celkom dobre odvodiť, že je určený výhradne pre bankový segment. Primárne to sú teda banky. Dokonca väčšina na našom trhu. Rovnako tak ho využívajú aj ich rôzne dcérske spoločnosti, ako stavebné sporiteľne sú na tom s ohľadom na ponuku služieb, pokiaľ ide o úvery, veľmi podobne.

Výpis môže získať aj bežná osoba

Nielen, že do registra môžu nahliadnuť banky, ktoré samozrejme majú povinnosť vytvárať aj nové zápisy. Údaje z registra môže získať aj konkrétna osoba – stačí si požiadať o výpis. Prístup k nemu nie je tak jednoduchý ako v bankách, a je nutné počítať s tým, že je spoplatnený. Konkrétne osoby si tak môžu overiť, ako na tom z hľadiska svojej finančnej histórie sú.

Přidat komentář

Klikněte s napište komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *