Nezařazené

Je lepšie hypotéka alebo prenájom

Veľmi častá otázka tých, ktorí sa chcú postaviť na vlastné nohy, a to v súvislosti s bývaním. Je lepšie hypotéka, alebo je lepšie nájom? Pozrite sa na porovnanie, ktoré súvisia s mnohými situáciami nielen vo vašom živote.

Koľko vám je a ako sú na tom vaše vzťahy?

Ak ste mladý človek, ktorý je single, alebo má len krátkodobý vzťah, nie je dobrou cestou nechať sa zväzovať hypotékou. Nájom je pre prvé bývanie plne vyhovujúce, pretože umožní jednoduchú zmenu ako miesta bývania, tak i dispozícii. Až v čase dlhšieho vzťahu a so začiatkom plánovanie rodiny je optimálny prehodnotiť stanoviská a začať sa o hypotéku zaujímať.

Aké je vaše kariérny budúcnosť?

Máte dobrú prácu, na dobu neurčitú a očakávate, že práve v tejto firme urobíte kariéru? Potom premýšľajte nad hypotékou, pretože je tu veľká pravdepodobnosť, že sa tu nič neočakávaného nestane. Keď ale zamestnania meníte, a v tom súčasnom nemáte žiadnu istotu a možno ani perspektívu, je lepšie platiť nájomné, ideálne za malý byt a hľadať si lepšiu prácu. Keď nebudete mať peniaze, budete v najhoršom vysťahovaní.

Aké sú ceny nehnuteľností a úroky hypoték?

Zabrúsiť je dobré aj do tejto oblasti. Dnes sú ceny nehnuteľností pomerne vysoké a mnohí odborníci očakávajú, že v najbližších rokoch podstatne klesnú. V takomto období nemusí byť ideálna doba pre kúpu domu či bytu. To isté platí aj v prípade, keď sa očakáva pokles úrokových sadzieb. Aj pár rokov v nájme môže v konečnom dôsledku vyjsť výhodnejšie, než dať prekročeniu cenu za byt, a financovať ho nevýhodnú hypotékou.

Ako plánujete bývať?

Máte jasnú predstavu o tom, kde budete bývať, v akej dispozícii a ako bude vaše bývanie vyzerať? Keď ste iba nájomníkom, ťažko budete meniť danú nehnuteľnosť. Tu je logicky lepšie investovať do vlastného a byť pánom svojho bytu, alebo domu, ktorý bude podľa vašich predstáv.

Přidat komentář

Klikněte s napište komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *