Nezařazené

S čím je možné ručiť za pôžičku

Najväčšiu obľubu majú pôžičky bez ručenia a bez ručiteľa. Sú ale prípady, kde je táto forma zaistenia nutnosťou. Aké sú dnes možnosti ručenie za pôžičku? Tu je zoznam tých, ktoré patria medzi hlavné.

Veľmi známy je takzvaný ručiteľ

O čo, alebo o koho sa jedná? V prípade ručiteľa hovoríme o konkrétnej osobe. Teda o človeku, ktorý bude v zmluve figurovať práve ako ručiteľ. Mnoho ľudí sa domnieva, že musí ísť o niekoho z rodiny alebo okruhu príbuzných, ale nie je tomu tak. Môže to byť ktokoľvek, ak presvedčí o svojej bonite. Jeho úloha je v celom vzťahu úplne jasný. Ak osoba, ktorá získala pôžičku, prestane svoje záväzky platiť, prichádza na rad práve ručiteľ, ktorý je povinný dané záväzky hradiť zo svojho vrecka.

Ručenie nehnuteľným majetkom

Obľúbená forma hlavne u spotrebiteľských pôžičiek v naozaj veľkej výške, alebo nutná samozrejmosť u klasických bankových, či amerických hypoték. Táto forma ručenie za pôžičku si vyžaduje, aby bolo zabezpečené zárukou práve nehnuteľností. Ani tu nie je nutné, že daná nehnuteľnosť musí byť výhradne majetkom žiadateľa. Môže patriť niekomu inému, rovnako ako možno ručiť aj podielom v družstve. Primárne úlohu tu hrá hlavne jej hodnota. A čím všetkým sa dnes dá ručiť? Základom sú domy a tiež byty. Môžu to však byť aj pozemky, chaty a iné rekreačné objekty, alebo aj garáže, alebo priestory podobného charakteru.

Použiť možno aj hnuteľný majetok

Nie je to síce až tak bežné, ale je to možnosť. Viac ako ručenie sa v tomto ohľade používa pojem zástava. A to nie v súvislosti s klasickou záložne, kam sa osoba prinesie predmet a odchádza s peniazmi. Medzi celkom známu formu ručenia za pôžičku hnuteľným majetkom patrí zástava automobilu. Niekedy aj za takých podmienok, kedy s ním príjemca pôžičky môže aj naďalej jazdiť. Ďalej je to podobné, ako u nehnuteľností – nerozhoduje ani tak konkrétny typ, ako aktuálna či budúca hodnota.

Přidat komentář

Klikněte s napište komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *